top of page

Bayram Coskuner - Ankara,Turkey

Biography

Media

1948 yılında Ankara' da doğmuştur. Kendisi aslen Niğdelidir. Ankara' da Etlik Lisesi' nde okumuştur. Liseyi tamamlamadan meslek hayatına atılmıştır. Sanat yaşamına çok küçük yaşlarda başlamıştır. Henüz altı yaşındayken Neşe Can' a iştirak etmiştir. Daha o yaşlarda icrası ve tavrıyla çevresindekilerin dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmış bir çocuk olan Bayram Coşkuner 6 yaşındayken, kendisi gibi ud çalan en büyük ağabeyi Coşkun Coşkuner ile beraber Ankara Musikiseverler Cemiyeti' ne gitmiştir. Ayrıca, Ali Erköse' nin müzik dersleri verilen Ankara Hacıbayram' daki eğitim yerine bir süre gitmiş ve burada da usül, solfej, bona eğitimi görmüştür. Aynı zamanda henüz 7-8 yaşlarındayken ablası ile birlikte TRT Ankara Radyosu' nun çocuk korosuna katılmıştır. 18 yaşına gelene kadar o dönemin birçok sanatçısına eşlik etmiştir. 1964-1965 yıllarında Moğollar, Barış Manço, Cem Karaca gibi sanatçılarla beraber sahne çalışmaları olmuştur. 1966 yılında TRT Ankara Radyosu' nun açmış olduğu stajyer sanatçı sınavını 100 tam puanla kazanarak eğitim ve müzik hayatına Ankara Radyosu' nda devam etmiştir. Ekol olarak sayılan 1966 döneminin diğer sanatçıları ve dönem arkadaşları olan Kadri Şarman, Selçuk Aygan, Bilge Pakalınlar, Metin Everes, Muazzez Abacı, Gültekin Aydoğdu, Selahattin Altınbaş, Seçil Heper, Kayhan Şentil ,Ela Altın, Güner Tacer, Hülya Sözer, Emel Sayın gibi birçok isimle beraber çalışmalar yapmışlardır. Bu dönemde Ankara Radyosu' da Neyzen Selami Bertuğ, Ferit Sıdal, Muammer Sun hocalardan nota, solfej, nazariyat dersleri görmüştür. Ayrıca dönemin önemli birçok Yeşilçam sanatçılarına da repertuvar dersi vermiş ve sahne yapmıştır. Bu sanatçılardan bazıları; Fatma Girik, Nebahat Çehre, Filiz Akın, Ekrem Bora, Fikret Hakan, Sadri Alışık sayılabilir. Askerlik nedeniyle Ankara Radyosu' ndan 1969 yılında ayrılan Bayram Coşkuner, radyo dışında mesleğini yapmaya devam etmiş ve dönemin en önemli seslerinden Ziya Taşkent, Kutlu Payaslı, Güneri Tacer, Sabite Tur Gülerman, Perihan Altındağ, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Seçil Heper, Gönül Akkor, Ayşe Taş ve daha birçok ses sanatçısıyla beraber sahne almıştır.

Feyz aldığı isimler arasında, Yorgo Bacanos, Cinuçen Tanrıkorur, Selahattin Erköse, Selahattin Altınbaş sayılabilir.

1990' lı yıllarda önce Kültür Bakanlığı' nda kısa bir dönem çalışan Bayram Coşkuner kısa bir süre sonra oradan ayrılarak yeniden TRT Ankara Radyosu' na girmiş ve sanat hayatına yeniden aynı yerde devam etmiştir. Bayram Coşkuner, TRT bünyesinde gerek yurtiçi gerek yurtdışı birçok etkinlikte yer almış ve Türk Müziği' nin tanıtımına büyük katkılar sağlamıştır. 2003 yılında Tahir Aydoğdu (kanun sanatçısı), Turay Dinleyen (keman sanatçısı) ile birlikte Japonya' da Türk yılı nedeniyle verilen etkinliklerde trio olarak Türk Müziği' nin tanıtılmasına katkıda bulunmuşlardır.

Ud icrasındaki ekol sayılan tavrı, yapmış olduğu taksimler, kendine has icra yeteneği, saz çalmadaki ustalığı, her biri ders niteliğindeki taksimleri ve içerisindeki geçkileri ile son dönemin en önemli ud virtüözlerinden olarak örnek gösterilmektedir. 2012 yılında emekli olan Coşkuner sanat hayatına özel programlar ve konserle ile devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Bayram Coşkuner' in çocukları da kendisi gibi müzikle uğraşmaktadır.

 

Contact

  • Facebook - White Circle
bottom of page