top of page

Huseyin Ipek - Istanbul,Turkey

Biography

Media

1964 yılında Tokat/Pazar/Erkilet’te doğdu. Ortaokul yıllarında kendi çabasıyla bağlama çalmayı öğrendi. Tokat Teknik Meslek Lisesi’nde okurken cümbüş de çalmaya başladı ve birçok okul konserine katıldı. 1983 yılında profesyonel hayata geçebilmek için Ankara’ya geldi.
1986 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu profesyonel sanatçı sınavını kazanarak aynı yıl TRT Erzurum Radyosunda Ud ve Ses sanatçısı olarak görev yaptı.
1995 yılında TRT Erzurum Radyosu’ndan TRT Ankara Radyosu’na atandı. Yurt içinde ve yurt dışında (ABD, Almanya, Fransa, İsviçre, İsveç, Danimarka, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Avusturya, Kosova, Lübnan, Azerbaycan, Nahçivan, Türkmenistan) saz sanatçısı, gazelhan ve şef olarak konserlere katıldı.
2003-2007 yılları arasında Kültür Bakanlığı Korolar arası Üst Kurul Üyeliği yaptı.
2006 yılında Diyanet İşleri Bakanlığı’nın isteği üzerine Diyanet İşleri Bakanlığı Tasavvuf Müziği korosunu kurdu. Yurt dışında ve yurt içinde koronun şefi olarak iki yıl konserler verdi. 2001-2009 yıllarında Ankara Çankaya Üniversitesi’nde, 2002-2004 yıllarında Ankara Etimesgut Belediyesi Konservatuvarında Türk Müziği saz, ses ve nazariyat eğitmenliği yaptı.

Tokat Vakfı Türk Sanat Müziği Korosunda, 2008-2010 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü Klasik  Türk Müziği Topluluğunda eğitmenlik ve şeflik yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında konuk “Ud sanatçısı” olarak görev aldı.

2010 yılında TRT Ankara Radyosu ve TRT İstanbul Radyosu’nda yayınlanan “Ses Saz ve Gazel”  ve “Güfteden Nameye” adlı programların yapımını gerçekleştirdi. Aynı yıl içinde TRT AVAZ Televizyon kanalında  “Avaz-ı Hikmet” adlı dini içerikli programın solistliğini yaptı. 2010-2011 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosunun eğitmenliğini ve şefliğini yaptı. Temmuz 2011 de TRT İstanbul Radyosuna “ud sanatçısı” olarak atanmıştır. 

Tasavvuf müziğine hizmet amacıyla “Türk Tasavvuf Müziği’nden Seçmeler 5 ‘adlı CD çalışmasında ses ve saz sanatçısı olarak yer aldı.

TRT Okul ve TRT Diyanet televizyonunda yayınlanan, Atatürk Türk Dil tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs’le Dürr-i Meknun( Saklı İnci) divan edebiyatı ve musiki programının yapım ve solistliğini yaptı.

TRT Radyolarında 2014 yılında başlattığı Aşkın Namesi adlı programlarının yapımını ve sunumu Araştırmacı-Yazar Samih Uylaş ile birlikte gerçekleştirmektedir. Programın yayını TRT Nağme, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu ve TRT Memleketim Fm yayında devam etmektedir.

Halen TRT İstanbul Radyosunda, saz(ud), ses sanatçısı (gazelhan) ve tasavvuf korosunun şefliğini sürdürmektedir.
TRT Kurumu Repertuarında ve arşivlerinde bestelenmiş dini, la dini eserleri ve çeşitli şairlerden okuduğu yüzü aşkın gazeli bulunmaktadır.
İstanbul-Üsküdar’da ikamet eden Hüseyin İpek evli ve üç çocuk babasıdır.


Ferah Mahallesi, Gün Battı sokak,

No: 40-1 /19     Üsküdar/ İSTANBUL

Gsm: 0532 697 07 02

Ev    :0216 505 67 25 

Mail:h.ipek60@hotmail.com

Contact

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
bottom of page