top of page

Serhan Aytan - Istanbul,Turkey

Biography

Contact

Media

1962 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve Ortaokul öğrenimini tamamladıktan sonra, 1976 yılında İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü’ne girdi. 1987’de Saz Yüksek Bölümü’ndeki eğitim ve öğrenimini tamamladıktan hemen sonra, mezun olduğu okulda Ud hocalığına başladı ve bu görevi 2000 yılına kadar sürdürdü. İ.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1989 yılında yüksek lisans, 1995 yılında sanatta yeterlik programlarını tamamladı.

On altı yaşında girdiği Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda Ud sanatçısı olarak görev yapan AYTAN, ilk ud derslerini babası Rıdvan AYTAN’dan aldı, daha sonra konservatuarda, Halil AKSOY ve Mutlu TORUN’un öğrencisi oldu.

Öğrenim yıllarında Tanburî Cemil Bey'in icra ve üslubunu, ve Udi Nevres Bey, Şerif Muhiddin TARGAN, Yorgo BACANOS'un ud icraları ve tekniklerini araştırıp inceleyen AYTAN, daha sonra kendi tekniğini ve üslubunu geliştirmiştir.

Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli konserler ve resitaller veren, televizyon programlarında yer alan Aytan, Almanya, ABD ve Avusturya’da ud icrası ve üslûbu dersleri de verdi.

Müzikle beraber, ebrû sanatı ile de uğraşan ve Mustafa DÜZGÜNMAN’ın öğrencisi olan AYTAN, ilk kişisel ebrû sergisini 1993 senesinde açtı ve bir çok karma sergiye katıldı. Yutr dışında da bir kaç kez Ebru gösterisi ve workshop'ları yaptı.

1996’da Kültür Bakanlığınca yayımlanan Dede Efendi Besteleri kitabını Ender ERGÜN ve Fatih SALGAR ile beraber hazırladı. Anadolu Üniversitesi için hazırladığı Ud Metodu 1. kısım olarak 2014 yılında basıldı. Çocuklar için hazırladığı Tanbûrî Cemil Bey'in

hayatını anlatan, Cemil'in Gizli Konserleri isimli kitabı da, Pan Yayıncılık tarafından 2015 senesinde basıldı.

2001-2005 yılları arasında Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda ud öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında Taner SAYACIOĞLU, Murat AYDEMİR, Derya TÜRKAN ve Münip UTANDI ile birlikte Nevasaz grubunu kurdu. Bu grup ile, bir banka için, Münip UTANDI’nın solist olduğu Çeşm-i Dil adlı CD'yi hazırladı ve sanat yönetmenliğini yaptı. Ayrıca Anadolu Üniversitesi için, Klasik Türk Musikisinde Az Kullanılan Makamlar – Danyal MANTI Besteleri Nadide İnciler 1 ve Nadide İnciler 2 adlı CD'leri hazırlayıp sanat yönetmenliğini yaptı.

N. Serhan Aytan, İTÜ Konservatuarı Halk Oyunları Bölümü mezunu Özlem (Yüceözsoy) ile evli olup Ebru (d. 1993) isimli bir kız çocuk babasıdır. 

  • YouTube - White Circle
  • Facebook - White Circle
bottom of page